Twitter

Dlaczego różnorodność w biznesie się opłaca?

czwartek, 20 grudnia 2012

Dlaczego różnorodność w biznesie się opłaca?

W grudniu został opublikowany wywiad, którego udzieliłam niemieckiemu magazynowi The Focus. Rozmowa dotyczyła szeroko pojętej różnorodności w biznesie i polityce, ale przede wszystkim lepszego wykorzystania potencjału kobiet, np. na wysokich stanowiskach menadżerskich.

Ostatnie badania pokazują, że równowaga płci na najwyższych stanowiskach przyczynia się do lepszych wyników przedsiębiorstw i zwiększonej konkurencyjności. Jak wynika np. z raportu przygotowanego przez firmę doradczą McKinsey, zyski operacyjne przedsiębiorstw stosujących zasadę równowagi płci są o 56 proc. wyższe od zysków firm, w których zarządach zasiadają wyłącznie mężczyźni. Podobne były rezulaty badania Ernst & Young, które dotyczyło z kolei 290 największych spółek giełdowych w Europie. Z kolei według rankingu BrandZ 100, aż 77 proc. najsilniejszych marek świata ma w swoich zarządach kobiety. W okresie 5 lat marki te wykazują średnią stopę wzrostu na poziomie 66 proc., natomiast marki, w których zarządach zasiadają jedynie mężczyźni, odnotowują wzrost na poziomie 6 proc.

Wyraźnie widać więc, że im większa różnorodność płci, tym wyższe zyski. Ale statystyki wciąż pokazują, że średnio tylko cztery na sto dużych firm jest zarządzanych przez kobiety prezesów. Mężczyźni przytłaczającą większością dominują też w zarządach i radach nadorczych. Dlatego dyskusja na temat gwarantowanych miejsc dla kobiet toczy się w Europie od dawna. Wiele krajów, np. Włochy, Belgia, Norwegia czy Francja wprowadziło regulacje w tym obszarze, czyli tzw. kwoty (np. co najmniej 30 proc. miejsc dla kobiet w zarządach spółek giełdowych).

W całej debacie o istocie parytetów i różnorodności płci najważniejsza jest jednak zmiana filozofii myślenia i odejście od absurdalnych stereotypów, które przekonują, że miejsce kobiety jest prędzej w kuchni niż w zarządzie dużej firmy. To proces długotrwały. Według Komisji Europejskiej osiagnięcie równowagi płci w biznesie i polityce bez bez wprowadzenia kwoty lub parytetów płci może zająć jeszcze 50 lat. Czy stać nas na tak długie oczekiwanie?

Cały artykuł można przeczytać tutaj (jęz. angielski)

 

 

 

Konfederacja LewiatanStowarzyszenie Kongres KobietEFNI