Twitter

Gala Nauki i Biznesu w Lublinie

niedziela, 6 kwietnia 2014

Gala Nauki i Biznesu w Lublinie z udziałem dr Henryki Bochniarz, 4 kwietnia 2014 r.

Czy naukowcy i przedsiębiorcy potrafią ze sobą współpracować i wpływać na wzrost innowacyjności? Jak w Polsce wygląda łączenie dwóch światów nauki i biznesu? O komercjalizacji nauki dyskutowaliśmy podczas konferencji zorganizowanej przez Związek Pracodawców Lubelszczyzny Lewiatan.

Do tej pory polskiej gospodarce w niewielkim stopniu udało się wejść na ścieżkę rozwoju opartego na innowacjach i wiedzy – jedynej ścieżki, która może prowadzić do sukcesu rozwojowego kraju i dołączenia do grupy zamożnych krajów wysoko rozwiniętych. Kluczową rolę w tym zjawisku odgrywa rozpaczliwie niskie zainteresowanie gospodarki działaniami innowacyjnymi i komercjalizacją badań naukowych, stawiające Polskę nie tylko na jednym z ostatnich miejsc wśród członków OECD i UE, ale również daleko w tyle za znajdującymi się na zbliżonym poziomie rozwoju gospodarkami większości krajów Europy Środkowej. Rozwiązanie tego problemu wymaga nowego podejścia do problematyki polityki regulacji rynku badań naukowych. Polityka ta musi zająć się stworzeniem podstawowych bodźców, skłaniających wszystkich uczestników rynku do aktywności.

W panelu razem ze mną wzięli udział: Andrzej Klesyk, Prezes Zarządu PZU SA, prof. dr hab. n. farm. Grażyna Ginalska, Katedra i Zakład Biochemii i Biotechnologii Uniwersytet Medyczny w Lublinie, wynalazczyni sztucznej kości,  prof. dr hab. inż. Mirosław Wendeker, Politechnika Lubelska Katedra Termodynamiki, Mechaniki Płynów i Napędów Lotniczych, wynalazca nowoczesnych układów sterowania i specjalista od silników spalinowych, Dariusz Dąbek, wiceprezes PARP, Dariusz Jodłowski, Prezes Zarządu Pracodawców Lubelszczyzny Lewiatan.

Konfederacja LewiatanStowarzyszenie Kongres KobietEFNI