Twitter

Gospodarczy Trójkąt Weimarski w Krakowie

piątek, 7 lutego 2014

Henryka Bochniarz podczas Konferencji Weimarskiej w Krakowie, 7 lutego 2014 r.

7 lutego wzięłam udział w międzynarodowej konferencji „Polityka przemysłowa Unii Europejskiej - gospodarczy Trójkąt Weimarski". Przedstawiłam postulaty polskiego biznesu w obszarze polityki przemysłowej obok przedstawicieli czołowych organizacji pracodawców z Francji i Niemiec. Wydarzenie zostało zorganizowane z inicjatywy Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, przy wsparciu ambasad Francji i Niemiec oraz polskiego Ministerstwa Gospodarki, a także organizacji gospodarczych - Konfederacji Lewiatan z Polski, niemieckiego BDI oraz francuskiego MEDEF.

W swoim przemówieniu podkreśliłam, że reindustrializacja jest kluczem do odbudowania konkurencyjności Europy. Do przywrócenia dobrej kondycji europejskiego przemysłu potrzebna jest racjonalna polityka energetyczna. Niezbędne jest też uzupełnienie polityki przemysłowej o konsekwentne działania na rzecz innowacyjności. Ale przemysł nie będzie się rozwijał bez kapitału intelektualnego, który będzie dostarczał pomysły i rozwiązania dla przemysłu. Kapitał intelektualny to kreatywność, zdolność do nauki, wysokie kwalifikacje pracowników i kapitał społeczny. Dlatego priorytetem powinno być inwestowanie w kapitał ludzki, dostosowanie programów kształcenia do rynku pracy, ograniczenie nierówności. Wskaźnik Giniego (Gini Index), mierzący poziom rozwarstwienia - nierówności społecznych wciąż w Europie jest bardzo wysoki (przy założeniu, że 1 to idealna nierówność, a 0 to idealna równowaga - wartość dla Europy wynosi ok 0,3, w Polsce od kilku lat utrzymuje się na poziomie 0,34, ale np. w USA jego wartość to 0,45).

W krakowskim spotkaniu uczestniczyli wysocy rangą przedstawiciele rządów krajów Trójkąta Weimarskiego, Parlamentu i Komisji Europejskiej oraz osoby odpowiedzialne za strategie wiodących firm reprezentujących główne gałęzie przemysłu wymienionych wyżej krajów. 

Gospodarki Polski, Francji i Niemiec tworzą razem 40 proc. wzrostu gospodarczego całej UE. Celem konferencji było pokazanie, iż współpraca w ramach Trójkąta Weimarskiego może dać mocny impuls do tworzenia polityki przemysłowej na szczeblu europejskim.

Konfederacja LewiatanStowarzyszenie Kongres KobietEFNI