Twitter

Nagrody Kisiela 2012 – przedsiębiorca wyróżniony "za właściwy tor"

poniedziałek, 21 stycznia 2013

fot. Wprost: Gala Nagród Kisiela 2012 - Zbigniew Jagiełło, Henryka Bochniarz, Janusz Lewandowski, Tomasz Zaboklicki

20 stycznia w Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego odbyła się gala wręczenia Nagród Kisiela 2012. Wygłosiłam laudację dla zwycięzcy w kategorii Przedsiębiorca, Tomasza Zaboklickiego z firmy PESA, wyróżnionego za „właściwy tor”.  Laureatami w kategoriach Publicysta i Polityk zostali Joanna Solska „za pióro i sens” oraz premier Tadeusz Mazowiecki „za siłę spokojnego patriotyzmu”. Nagrodzonym gratulował obecny na gali prezydent Bronisław Komorowski.

Były premier Tadeusz Mazowiecki odebrał nagrodę z rąk Hanny Gronkiewicz-Waltz oraz Jana Krzysztofa-Bieleckiego. Powiedział, że to wyróżnienie jest wielkim zaszczytem i zaskoczeniem, bo z Kisielem się często spierał, ale nawzajem się lubili. I dodał - Nie wiem, co by Kisiel powiedział, pewnie by się zdziwił, że jego nagrodę otrzymuję.

Joannie Solskiej wyróżnienie wręczyła redakcyjna koleżanka, Janina Paradowska, laureatka Nagrody Kisiela w minionym roku. Dziękując za nagrodę Joanna Solska zacytowała Kisiela mówiąc, że „zwykle dostajemy to, na czym najmniej nam zależy.” Po czym odniosła się do wyróżnienia –  dziś jest wprost przeciwnie.

Tomasz Zaboklickim, prezes spółki PESA odebrał nagrodę z rąk Henryki Bochniarz, prezydent PKPP Lewiatan i komisarza Janusza Lewandowskiego. Laureat dziękował pracownikom swojego zakładu. - Gdyby nie załoga, dziś prawie czterotysięczna, pewnie bym tu nie stał. W najtrudniejszym czasie, kiedy byliśmy bankrutem, było nas dziewięciuset i tym osobom chciałbym zadedykować tę nagrodę, ponieważ oni poświęcili wszystko, ryzykując swoim życiem, swoimi rodzinami. A dzisiaj jesteśmy na topie - powiedział.

Podczas gali odbyły się dwa panele, w których dyskutowano o poglądach Kisiela i anegdotach z nim związanych. Dyskusje prowadzili syn pisarza Jerzy Kisielewski oraz redaktor naczelny Wprost, Michał Kobosko.

Nagrody Kisiela przyznane zostały po raz 20. Co roku kapituła przyznaje wyróżnienia trzem osobom, wybranym spośród polityków, publicystów i przedsiębiorców, którzy mogą pochwalić się w swojej pracy zawodowej szczególnymi osiągnięciami. W skład kapituły wchodzą laureaci z lat poprzednich, m.in. Lech Wałęsa, Aleksander Kwaśniewski, Jerzy Buzek, Leszek Balcerowicz, Janusz Lewandowski, Władysław Bartoszewski, Hanna Gronkiewicz-Waltz.

Konfederacja LewiatanStowarzyszenie Kongres KobietEFNI