Twitter

Polska w strefie euro czy na peryferiach Europy?

poniedziałek, 17 czerwca 2013

debata o przyszłości Polski w strefie euro z udziałem dr Henryki Bochniarz, 16 czerwca 2013 r.

16 czerwca br., w siedzibie Konfederacji Lewiatan, z udziałem ekspertów, odbyła się debata poświęcona przyszłości Polski w strefie euro.
Dyskutowaliśmy o pilnej potrzebie stworzenia strategii w kwestii dalszej obecności Polski w Unii Europejskiej, w tym w strefie euro. Grozi nam marginalizacja, bo integracja obejmie strefę Euro, a my pozostaniemy na peryferiach procesu decyzyjnego. Jeśli chcemy być Europejczykami, to musimy zacząć działać, a nie biernie przyglądać się temu, co robią największe kraje UE.

Uczestnicy dyskusji podkreślali, że Europa po przyszłorocznych wyborach jeszcze bardziej będzie skupiona na strefie Euro, a to wywrze znaczący wpływ na funkcjonowanie instytucji europejskich i w konsekwencji na nas. Szykuje się zmiana sposobu zarządzania strefą Euro. Walka toczy się nie tyle o kształt eurozony, ile nowy podział władzy w UE. To wielka polityczna operacja, w której Polska na własne życzenie nie uczestniczy. A w debacie publicznej dyskusja o naszej obecności w strefie Euro przestała istnieć.

W dyskusji udział wzięli: Danuta Hubner, europarlamentarzystka, Janusz Jankowiak, główny ekonomista Polskiej Rady Biznesu, Janusz Reiter, były ambasador RP w Niemczech, Paweł Świeboda, prezes demosEuropa, Wawrzyniec Smoczyński z „Polityki" i Krzysztof Blusz, wiceprezes demosEuropa.

Konfederacja LewiatanStowarzyszenie Kongres KobietEFNI