Twitter

Rola kobiet w biznesie i transformacji gospodarczej

piątek, 12 października 2012

Rola kobiet w biznesie i transformacji gospodarczej

Trzeba budować sieci współpracy, wymieniać dobre praktyki oraz przekonywać, że różnorodność w biznesie i polityce opłaca się wszystkim. To wnioski z debaty o roli kobiet w gospodarce, w której wzięłam udział 11 października na zaproszenie Konsulatu Generalnego RP w Nowym Jorku. W dyskusji moderowanej przez znaną amerykańską dziennikarkę, Mikę Brzeziński, wzięli udział przedstawiciele nauki, biznesu, think-tanków i organizacji pozarządowych z Polski i Stanów Zjednoczonych.

Czas na kobiety

Jak powiedziała Irene Natividad, szefowa Global Summit of Women, między Polską a Stanami Zjednoczonymi jest wiele podobieństw. W obu krajach kobiety stanowią główną siłę stymulującą rozwój małych firm. To ważne, bo właśnie ten sektor napędza całą gospodarkę. W Stanach 44 proc. prowadzących niewielkie przedsiębiorstwa to kobiety, w Polsce – 37 proc. Do tego za około 80 proc. decyzji zakupowych odpowiadają kobiety. Stanowimy więc ogromną siłę ekonomiczną. Zarówno w Stanach, jak i w Polsce problemem dla kobiet jest uzyskanie finansowania ich przedsięwzięć biznesowych. Jak wskazywała jedna z amerykańskich uczestniczek debaty, doskonałym narzędziem rozwiązywania tego problemu okazuje się być tzw. crowdfunding. Powstały już firmy, które specjalizują się w kojarzeniu dobrych projektów z chętnymi na ich sfinansowanie. Crowdfunding pozwala na pozyskanie finansowania pomysłu przez grupę zainteresowanych, których np. znajdą ogłoszenie w Internecie i zainteresuje ich dana koncepcja biznesowa.

Kwoty i parytety

Dyskutowaliśmy, dlaczego kwoty i parytety są potrzebne. W debacie zabrała głos Grażyna Piotrowska, prezes PGNiG, przeciwniczka kwot i parytetów. - Jestem przeciwko wszelkim procedurom, które coś narzucają. Zostałam wychowana w czasach PRLu – i źle mi się to kojarzy. Problemem w Polsce jest stereotyp, w jakim jesteśmy wychowywani, wedle którego kobieta jest od poświęcenia się domowi i rodzinie, a mężczyzna od pracy i realizowania ambicji zawodowych. Trzeba zmienić sposób myślenia. I zmiany będą widoczne, nie trzeba do tego parytetów. - Znam wiele świetnych kobiet, ale większość z nich po prostu nie chce aplikować na wysokie stanowiska – dodała.

Z potrzebą zmian schematów wychowywania zgodził się jeden z amerykańskich uczestników debaty, właściciel firmy i ojciec czworga dzieci. - Potrzeba, byśmy myśleli jak rodzice. Jeśli pozwolę, żeby moje dwie córki po posiłku sprzątały stół, zaś synowie – oglądali telewizję, to w przyszłości odbije się to na ich karierze - dziewczyny nie będą miały ambicji sięgać po najwyższe stanowiska, bo są „przeznaczone” do prac w domu. Musimy budować rodziny, w których będzie równość płci, a nie budowanie stereotypów.

Oczywiście, od zmian w świadomości trzeba zacząć, tylko to zajmie lata. Dlatego potrzebujemy narzędzi, które będą stymulować szybsze osiągnięcie równowagi płci w biznesie i polityce. Często w tym kontekście cytuję słowa Viviane Reding, komisarz UE ds. Sprawiedliwości: nie lubię kwot, ale lubię efekty, jakie przynoszą. Jak wskazywała Irene Natividad mamy 16 krajów, w których wprowadzono gwarantowaną liczbę miejsc w zarządach dla kobiet. Jest to instrument przejściowy, otwarcie drzwi dla kobiet, które dotąd czekały, ale nie mogły wejść. Gdybyśmy zostawili sprawy obecnemu tempu zmian, osiągnięcie równowagi uczestnictwa kobiet i mężczyzn w biznesie i polityce zajęłoby około 50 lat. Zwłaszcza w czasie kryzysu nie możemy sobie pozwolić na tak długie oczekiwanie.

Polska jest kobietą

Amerykańskim partnerom opowiadaliśmy, jak wiele zmieniło się w Polsce. Jak podkreślała Małgorzata Bonikowska z THINKTANK – przeszliśmy od stereotypu mężczyzny w stylu Lecha Wałęsy, którego żona funkcjonowała przez lata w jego cieniu do wyzwolonej Danuty, będącej dziś przykładem dla wielu kobiet, które przez lata żyły podobnie jak ona. W polskim Sejmie zasiada transseksualna posłanka, a pomnik socjalizmu - Pałac Kultury – stał się miejscem, gdzie organizujemy co roku Kongres Kobiet. To przykłady, które pokazują, jak bardzo nasz kraj się zmienia. Uważam, że po „Solidarności” Kongres Kobiet jest najważniejszym ruchem społecznym w Polsce. Nie chcemy być politycznym ruchem, ale chcą zmieniać rzeczywistość, dawać kobietom pracę i równą z mężczyznami płacę, musimy być w polityce. To tam się zmienia reguły. Sukcesem jest to, że świadomość i sposób dyskusji o prawach kobiet, także ulegają zmianom.

Wiele ciepłych słów padło pod adresem obecnego na sali Ludwika Sobolewskiego, prezesa warszawskiej GPW, który uzyskał nagrodę specjalną Kongresu Kobiet za promowanie różnorodności w zarządzanej przez siebie firmie (w zarządzie GPW został osiągnięty parytet). Musimy dziś przekonywać mężczyzn do działań takich, jak wspomniany przykład, ale i same kobiety, by chciały wspierać inne kobiety, gdy same osiągnęły już sukces.

Jak powiedziała Beata Stelmach, Podsekretarz Stanu w MSZ – Wyniki wielu raportów pokazują, że problem tkwi w tym, że kobiety nie wspierają innych kobiet. A jednocześnie tak łatwo to zmienić. Słowo „solidarność” jest tu kluczowe. Potrzebujemy budowania sieci współpracy i wymiany dobrych praktyk. Kobiety są jednym z symboli nowoczesnej Polski po 23 latach od transformacji. W MSZ znaleźliśmy sposób na promocję Polski – chcemy pokazywać firmy, które z sukcesem prowadzą kobiety. Ze statystyk wynika, że jesteśmy najbardziej przedsiębiorcze w Europie. Trzeba ten potencjał wykorzystać.

Podczas spotkania Ryszard Schnepf, Zjednoczonych odczytał list przesłany przez amerykańską Sekretarz Stanu, Hilary Rodham Clinton, do uczestników konferencji, w którym podkreśliła kluczowe znaczenia zwiększania obecności kobiet w biznesie i polityce dla rozwoju gospodarczego.

Polsko-amerykańska debata o roli kobiet w biznesie i gospodarce pod hasłem „Economic leadership has many faces. Role of women in business and economic transformation” została zorganizowana przez Konsulat Generalny RP w Nowym Jorku we współpracy z THINKTANK, Global Summit of Women and Vital Voices Global Partnership. Wydarzenie odbyło się w ramach Polsko-Amerykańskiego Tygodnia Gospodarczego, którego celem jest pogłębienie współpracy amerykańskich i polskich partnerów – przedstawicieli rządu, biznesu i nauki.

Konfederacja LewiatanStowarzyszenie Kongres KobietEFNI