Twitter

Europejskie Forum Nowych Idei 2018 za nami

poniedziałek, 1 października 2018

Europejskie Forum Nowych Idei 2018 za nami

- Nas nie trzeba budzić, nas nie trzeba namawiać, żeby rozmawiać i krzyczeć. Mamy świadomość zagrożeń, nie siedzimy cicho - odpowiedziała Henryka Bochniarz, prezydent Konfederacji Lewiatan, w swoim wystąpieniu na zakończenie EFNI.

Tegoroczna ósma już edycja Europejskiego Forum Nowych Idei w Sopocie odbywała się pod hasłem „Nowy globalny porządek czy nowy globalny bałagan? Świat w nowej wersji: wizja i odpowiedzialność". W ponad 60 wydarzeniach: sesjach plenarnych, panelach, kontrapunktach, nocnych rozmowach, czy spotkaniach otwartych z mieszkańcami Sopotu, wzięło udział prawie 1400 gości, w tym blisko 200 panelistów. Przedsiębiorcy, ekonomiści, politycy, autorytety ze świata kultury i nauki dyskutowali o najważniejszych wyzwaniach dla biznesu i społeczeństw w zmieniającym się świecie, o globalnych trendach oraz o przyszłym kształcie Unii Europejskiej.


Gość specjalny prof. Dani Rodrik

Wydarzeniem konferencji było wystąpienie gościa specjalnego EFNI prof. Dani Rodrika, wybitnego ekonomisty z Harvard University, który ostrzegał, że dalsze narastanie nierówności w USA i Europie zagraża demokratycznym krajom.

- W Stanach Zjednoczonych, mężczyźni mniej wykształceni, co pokazały ostatnie wybory, poczuli się sfrustrowani i niedowartościowani. Chodzi nie tylko o różnice w dochodach, ale poczucie wyłączenia społecznego. Polska od wielu lat ma wysoki wzrost gospodarczy, ale też nie ustrzegła się pogłębiającego się podziału na ludzi sukcesu i wykluczonych biednych. Przyczynami tego zjawiska są zmiany technologiczne, które służą przede wszystkim ludziom, którzy mają wiedzę, a nie mniej wykształconym. Ale także globalizacja, na której część krajów zyskała, ale wiele straciło oraz podziały kulturowe w społeczeństwie - powiedział Dani Rodrik.

 

Debata premierów

Głośnym echem odbiła się także debata premierów, w czasie sesji plenarnej „ W obliczu wielkich zmian: Europa w poszukiwaniu swojego miejsca". Uczestniczyli w niej Jerzy Buzek, były premier Polski, przewodniczący Rady Programowej EFNI oraz przewodniczący Komisji Przemysłu, Badań Naukowych i Energii w Parlamencie Europejskim, Jyrki Katainen, były premier Finlandii, wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej, Ivanna Klympush-Tsintsadze, wicepremier Ukrainy, Enrico Letta, były premier Włoch i Herman Van Rompuy, były premier Belgii.

Jerzy Buzek, który prowadził dyskusję, pytał o wartości w Unii Europejskiej. Zwrócił wagę, że w ostatnich latach interes narodowy staje się ważniejszy niż wspólnota europejska, słabną instytucje międzynarodowe. Kilkadziesiąt lat temu doprowadziło to do wybuchu dwóch wojen światowych.

Jyrki Katainen, podkreślał, że martwi go stan praworządności w UE. Takie kraje jak Rumunia, Polska czy Węgry mają z tym problem. W demokracji liberalnej nie możemy ograniczać praw mniejszości, niszczyć niezależne media. Już teraz w wielu krajach zachodnich pojawiają się głosy, że nie powinno się wspierać finansowo państw, gdzie kwestionowane są podstawowe wartości - stwierdził.

- Mam nadzieję, że pewnego dnia Ukraina stanie się członkiem Unii Europejskiej - stwierdziła Ivanna Klympush-Tsintsadze, wicepremier Ukrainy. Wojna w moim kraju to nie tylko wojna Rosji z Ukrainą, to wojna z Europą. Unia Europejska bez upominania się o integralność terytorialną Ukrainy, nie ma przyszłości - dodała.

Enrico Letta, zauważył, że wyzwaniem dla naszych demokracji są również zmiany technologiczne, które wpływają na sposób komunikowania się, czy konsumpcję. Smartfon zrewolucjonizował świat, przyspieszył obieg informacji. Teraz wszystko dzieje się bardzo szybko. W ostatnich kilku latach mamy do czynienia z przyspieszeniem, które napędza lęki i obawy. Pogłębia się przepaść pokoleniowa i geograficzna. Dlatego musimy otworzyć nasze demokracje i stare partie na nowoczesne technologie.

Herman Van Rompuy z mieszanymi uczuciami mówił o tym, że żyjemy w okresie, kiedy konsumpcja , handel, pieniądze liczą się w życiu obywateli bardziej niż wartości. I to jest dla tych wartości bardzo szkodliwe. Obserwujemy kryzys autentyczności, ponieważ często głosi się wartości, które są sprzeczne z rzeczywistością, która nas otacza. Czyny rozmijają się z codzienną praktyką.

W sesjach plenarnych, panelach uczestniczyli również Luca Jahier, przewodniczący EKES, Jan Dusik, dyrektor UNEP na Europę, Pierre Gattaz, prezydent BusinessEurope, czy Maroš Šefčovič, komisarz ds. unii energetycznej.

 

Goście specjalni gali zamknięcia

Z wielkim zainteresowanie odebrano również wystąpienia gości specjalnych gali zamknięcia EFNI Pata Coxa, byłego przewodniczącego Parlamentu Europejskiego oraz Elżbiety Bieńkowskiej, komisarz ds. rynku wewnętrznego i usług.

Pat Cox apelował do przedstawicieli biznesu, w kontekście wydarzeń w Europie i w Polsce, aby się obudzili, nie przespali przyszłości, aby zaangażowali się w zmiany, zanim będzie za późno. Przestrzegał przed nacjonalizmem, populizmem i protekcjonizmem. - Boję się silnych liderów i słabych instytucji. Nie pozwólcie, aby ksenofobiczni politycy uczyli was patriotyzmu - dodał.

Z kolei Elżbieta Bieńkowska podkreśliła, że w ostatnich latach Polska utraciła zdolności wpływania na najważniejsze sprawy w głównym nurcie europejskiej polityki. - Od jakiegoś czasu przedstawiciele rządu chwalą się, że wreszcie Polska wstała z kolan. Tymczasem, prawda jest taka, że nigdy wcześniej nie była tak na kolanach jak ostatnio - dodała.

 

Przedstawiciele rządu na EFNI

Wśród gości tegorocznego EFNI nie zabrakło przedstawicieli rządu. Teresa Czerwińska, minister finansów w swoim wystąpieniu ostrzegała, że Polacy są jednym z najszybciej starzejących się społeczeństw Europy. Tworzy to dużą presję na system emerytalny, ponieważ poziom emerytur zależy nie od formy systemu, a od liczby osób pracujących w stosunku do emerytów, oraz od efektywności pracy.

- Liczba emerytów będzie dynamicznie rosła, co musi być skompensowane większym obciążeniem pracujących i niższą stopą zastąpienia (stosunkiem emerytury do ostatniej wypłaty). Minister Teresa Czerwińska postulowała konieczność wprowadzenia zmian w systemie emerytalnym i zarekomendowała Pracownicze Plany Kapitałowe, jako remedium na nasze problemy - powiedziała minister finansów.

W tym roku do Sopotu przyjechali również Jerzy Kwieciński, minister Inwestycji i Rozwoju, Mariusz Haładyj, podsekretarz stanu w Ministerstwie Przedsiębiorczości i Technologii, Paweł Borys, prezes Polskiego Funduszu Rozwoju, Karol Okoński, sekretarz stanu w Ministerstwie Cyfryzacji, Sławomir Mazurek, podsekretarz stanu w Ministerstwie Środowiska, Grzegorz Brona, prezes Polskiej Agencji Kosmicznej.

 

Media na EFNI

Europejskie Forum Nowych Idei obsługiwało ponad 100 dziennikarzy, z prawie 40 redakcji. W prasie, radiu i telewizji oraz na portalach internetowych ukazało się ponad 300 publikacji poświęconych temu wydarzeniu. W mediach społecznościowych uczestnicy EFNI dzielili się swoimi wrażeniami 3,5 tysiąca razy.

Konfederacja LewiatanStowarzyszenie Kongres KobietEFNI