Twitter

Henryka Bochniarz na Gali Otwarcia Europejskiego Forum Nowych Idei

środa, 27 września 2017

Bochniarz przemawia na EFNI

- Kryzys gospodarczy, brak zaufania do elit, migracje, spowodowały, że fala populizmu, nacjonalizmu, zalała nie tylko Europę. To dowód na to, że model  gospodarczy i społeczny nieco szwankuje. Naszym zadaniem jest bronić wartości europejskich i dorobku ostatnich dekad - powiedziała Henryka Bochniarz, prezydent Konfederacji Lewiatan w czasie gali otwierającej Europejskie Forum Nowych Idei.

Szefowa Lewiatana podkreśliła, że w obecnych czasach ważna jest solidarność, dialog, rozmowa, także z tymi, którzy myślą inaczej, sfrustrowanymi i niezadowolonymi. Musimy ich przekonywać i  tłumaczyć, jakie znaczenie mają wartości europejskie.

Do Sopotu, już po raz siódmy, przyjechało ponad 1000 czołowych przedstawicieli świata biznesu, polityków, ludzi nauki i kultury, z Polski i ze świata, aby dyskutować o przyszłości Europy. Tematem przewodnim tegorocznej konferencji jest „Świat na nowo. Globalizm, bilateralizm, patriotyzm gospodarczy? Wyzwania dla biznesu”.

Gości EFNI powitali Henryka Bochniarz, Jacek Karnowski, prezydent Sopotu, Jerzy Buzek, przewodniczący Rady Programowej EFNI i Markus Beyrer, dyrektor generalny BusinessEurope.

Henryka Bochniarz przekonywała, że nie można dzielić Unii na „nas” i „ich”. Przecież Bruksela to „my”! My, Polacy budujemy Unię Europejską, w takim samym stopniu jak każde inne państwo członkowskie. Mamy wpływ na kształt jej instytucji i podejmowane decyzje – dodała.

Markus Beyrer podkreślił, że w ciągu ostatniego roku udało się wiele spraw w Unii Europejskiej popchnąć w dobrym kierunku. Jest w nas więcej optymizmu. Postęp zawdzięczamy zarówno wielu reformom ma szczeblu krajowym, jak i europejskim. Poprawia się sytuacja gospodarcza. Europa pozostaje nadal wymarzonym miejscem do życia dla milionów ludzi. Oczywiście, nie wszystkie problemy zostały rozwiązane. Biznes niepokoją np. przedłużające się rozmowy dotyczące Brexitu.

Jacek Karnowski, prezydent Sopotu powiedział, że bycie w Europie oznacza solidarność także z tymi, którym jest źle, czyli z uchodźcami i poprosił o ich wsparcie.

Gościem specjalnym Gali był Norman Davies, profesor Uniwersytetu Londyńskiego, który w tym roku otrzymał nagrodę EFNI za promowanie wartości europejskich.

Prof. Davies w rozmowie z Jerzym Buzkiem bardzo pozytywnie mówił o Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Jego zdaniem muzea budujemy po to, aby zachować pamięć o minionych wydarzeniach, one tworzą naszą tożsamość. Europa nie może zapominać o swojej przeszłości – dodał. Z niepokojem wyrażał się jednak o przyszłości Wielkiej Brytanii. – Boję się, że Brexit unicestwi Zjednoczone Królestwo, boję się że ono nie przeżyje tej choroby. Natomiast Polska poradzi sobie z obecnymi problemami – dodał.

Zdaniem Normana Daviesa historycy patrzą na to, co się wydarzyło w przeszłości, ale nie są astrologami i nie są w stanie przewidzieć, co wydarzy się w przyszłości. Jedno jest pewne państwa powstają rozwijają się, ale kiedyś znikają.

Przez najbliższe dwa dni uczestnicy EFNI zastanawiać się będą nad wyzwaniami, przed którymi stoi  Polska i Unia Europejska. Będą poszukiwać odpowiedzi między innymi na pytania o to, czy mamy do czynienia z powrotem państw narodowych, czy patriotyzm gospodarczy na nowo zdefiniuje kontrolę nad wolnym rynkiem, Europa socjalna i Europa innowacyjna – czy te trendy da się pogodzić, jaki wpływ będzie miał Brexit na pozycję Polski?

W programie EFNI znajdą się nie tylko sesje plenarne i panele, ale także debaty specjalne oraz wydarzenia towarzyszące.

Konfederacja LewiatanStowarzyszenie Kongres KobietEFNI